Haber

Japonya’da bir otel kaplıcasındaki suyu yılda iki kez değiştirdiği için özür diliyor

Japonya’nın lüks otellerinden Daimaru Besso’daki kaplıca suyunun altı ayda bir değiştirildiğinin ortaya çıkması üzerine otel müdürü özür dilemek zorunda kaldı.

Yerel yönetmelikler, misafirlerin kadın ve erkekler için ayrı ayrı girdiği suların haftalık olarak duştan sonra değiştirilmesini şart koşuyor.

Yaklaşık 160 yıllık oteli işleten şirketin yöneticisi Makoto Yamada, tesisin yeterince klor kullanarak suyu hijyenik tutmayı ihmal ettiğini söyledi.

‘Kokusunu sevmiyorum’

Yamada, düzenlediği basın toplantısında söylediği kimyasalın “kokusunu beğenmediğini” ifade etti.

Japonya İmparatoru Hirohito’nun bir zamanlar kaldığı ülkenin güneybatısındaki Fukuoka bölgesindeki Daimaru Besso’da Aralık 2019’da gevşek tedbirler başladı.

O zamandan beri Yamada, pandemi sırasında konuk sayısı düştükçe tesis çalışanının daha kayıtsız hale geldiğini söyledi.

Bulunan normal bakterinin iki katı

Yetkililer tarafından geçen yıl yapılan bir araştırma, otelin kaplıca suyunda tahmin edilenin iki katı kadar lejyonella bakterisi buldu.

Yamada, o sırada otelin “klorin uygun şekilde eklendiğini göstermek için belgelerde tahrifat yaptığını” itiraf etti. Sağlık görevlileri tarafından daha sonra yapılan bir araştırma, standart lejyonella sınırının 3.700 katını buldu.

hasta oldu

Skandal manşetlere çıkmadan konukların arasında hastalıklar baş göstermeye başladı. Mikrobun aralarında Daimaru Besso’nun da bulunduğu birçok oteli ziyaret eden bir kişinin hastalanmasına neden olduğu belirtildi.

‘Sıradan bir mikrop olduğunu düşünerek kayıtsız kaldım’

Lejyonella bakterileri akciğer enfeksiyonlarına neden olabilir. yamada, “Kanunla ilgili anlayışım gevşekti. Lejyonella bakterisinin her yerde bulunan yaygın bir mikrop olduğunu düşünerek kayıtsızdım.”sözlerini kullandı.

1865 yılında han olarak hizmete açılan otel, 160. yılını kutlamak üzereydi. Yamada, ” Atalarım için üzgünüm”ekledi.

bodrum-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu