Haber

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, Tunus’u Uluslararası Çalışma Örgütü’ne şikayet etmeye hazırlanıyor

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, Tunus hükümetine karşı Uluslararası Çalışma Örgütü’ne şikayette bulunmayı planladığını duyurdu.

Federasyon, Tunus Gazeteciler Sendikası Başkanı Muhammed Yasin el-Jalasi’nin 18 Temmuz’da bir gösteriye katılmasının ardından savcılık tarafından ifadeye çağrılmasına tepki gösterdi.

Federasyondan yapılan yazılı açıklamada, Celasi’nin adının “tehlikeli ve uydurma suçlamalar” içeren bir davada yer almasının kınandığı belirtildi.

Celasi’nin 18 Temmuz 2022’de yapılan anayasa referandumuna aykırı gösteriye katılmasıyla ilgili açılan davada “kamu görevlisine saldırmak ve isyana teşvik etmek” suçundan yargılandığı bildirildi.

Tunus’ta basın ve düşünce özgürlüğünün amaçlandığı ve 2011 devriminde elde edilen başarıların ciddi şekilde tehdit edildiğine dikkat çekilen açıklamada, Tunuslu yetkililere uluslararası taahhütlerini yerine getirmeye ve sorunlar için polisi ve yargıyı kullanmamaya davet edildi. Diyalog ve müzakere dışında çözülemeyecek bir sorun.

Tunus hükümetini gösteri düzenleme hakkını ihlal etmekle suçlayan Federasyon, hükümete karşı Uluslararası Çalışma Örgütü’ne şikayette bulunmayı planladığını söyledi.

Celasi, 21 Şubat’ta 18 Temmuz’daki gösteri sırasında “polis memurlarına saldırmak” suçlamasıyla ifade vermek üzere savcılığa çağrıldığını duyurdu.

korgan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu