Yaşam

Teknofest’te İzmirli öğrenciler birinci oldu!

Bilfen İzmir İlkokulu öğrencileri Defne Duman, Deniz Ekici ve Aras Şimşek tarafından hazırlanan proje, TEKNOFEST 2023 “İnsanlık Yararına Teknoloji” kategorisinde “Sosyal İnovasyon” yarışmasında Türkiye birincisi oldu.

27 Nisan-01 Mayıs tarihleri ​​arasında Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği’nde Bilfen İzmir Ortaokulu 5. sınıf öğrencileri Defne Duman, Deniz Ekici ve Aras Şimşek, Fen Bilgisi öğretmeni Dilay Görgülü’nün gözetiminde “Akıllı” hazırladı. Gıda İsrafını Azaltmak İçin”. Buzdolabı Tasarımı” projesi “Sosyal İnovasyon” yarışmasında “İnsanlık Yararına Teknoloji” kategorisinde Türkiye 1.’si oldu. Yarışa katılan 48.627 proje arasından seçilen öğrenciler okullarını ve ailelerini gururlandırdı.

Tasarladıkları akıllı buzdolabının portatif bir uygulama ile çalıştığını belirten öğrenciler, bu uygulama ile buzdolabına konulan her eserin belirlenen son kullanma tarihi yaklaştıkça alarm vermeye başladığını, bu sayede eserlerin son kullanma tarihine ulaşmadan tüketilebildiğini belirtmişlerdir. tazelik. Projeyi yaparken makine öğrenimi teknolojisinden yararlanan öğrenciler, gıda israfını önlemek için büyük bir adım attı.

Bilfen İzmir İlköğretim Okulu, çeşitli kategorilerde yarışmaların yapıldığı şenlikte, 48.627 projenin halk yararına yarıştığı sosyal inovasyon kategorisine damgasını vurdu. Bilfen öğrencilerinden oluşan ekip, proje içeriği ve kullanımı amacı ile TEKNOFEST 2023’te ürettikleri çalışmalarla beğeni topladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

habertomarza.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu