Haber

SPX Dağyenice Ultra Trail’de heyecan başlıyor

Nilüfer Belediyesi’nin ana sponsorları arasında yer aldığı SPX Dağyenice Ultra Trail, bu yıl Cumhuriyetin 100. yılında 100K parkuru ile Türkiye’de bir ilk olacak. 20 farklı ülkeden yaklaşık 2.000 koşucu Mysia Roads ve 3 göl manzaralı 5 parkurun yer aldığı SPX Dağyenice Ultra Trail’de yarışacak.

Nilüfer’in ev sahipliğinde sporu tarih ve doğayla buluşturan SPX Dağyenice Ultra Trail’de heyecan başlıyor. Nilüfer Belediyesi, Copa, Merrel, Nefes Dağyenice, Özhan Marketler Zinciri ve İlay Tekstil’in ana sponsorluğunda bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan SPX Dağyenice Ultra Trail, 100. yılında 100K parkuru ile fark yaratacak. Cumhuriyetin.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda başlayacak ve iki gün sürecek organizasyonun detaylarını Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer, SPX Dağyenice Ultra Trail sundu. Toplantıda yarış yöneticileri Osman Argat, Erçin Çaçan, Burcu Özhan ve ana sponsor temsilcileri hazır bulundu.

İbrahim Yazıcı Stadyumu’nda düzenlenen toplantıda konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet, SPX Dağyenice Ultra Maratonu’na ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Başkan Fazilet, “Bu organizasyon sayesinde 4 yıldır bölgemizdeki yarışlarda binlerce sporcuyu ağırlıyor ve onları Nilüfer bölgesinin doğal güzellikleriyle tanıştırıyoruz. Nilüfer doğa sporlarına uygun doğal güzelliklere sahip bir şehir ve spora katkı sağlamak dışında şehrin bu kimliğinin tanıtılması bizim için çok önemli” dedi.

Lider Turgay Fazilet, içerisinde birçok doğa sporuna olanak sağlayan alternatif rotaların yer aldığı Mysia Yollarının da maraton parkuruna dahil edildiğini belirterek, “Mysia yollarının tanıtımını önemsiyoruz. Nilüfer’in eşsiz doğal güzelliklerinde bazen orman bazen de göl manzarası eşliğinde patikalarda koşarken doğanın tadını çıkarmalarını diliyorum. Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür eder, tüm yarışmacılara şimdiden başarılar dilerim.”

SPX Dağyenice Ultra Trail’in Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı yarışlarından biri haline geldiğini belirten Burcu Özhan, Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak 100K Mysia Roads parkurunu maratona dahil ettiklerini söyledi. Formasyona katılımın her yıl arttığına dikkat çeken Özhan, maratonun bir diğer özelliğinin de ortada 3 göl görüntüsü olan yarış olduğunu söyledi. Burcu Özhan, SPX Dağyenice Ultra Trail’in 61 K toprak, 33 K su, 15 K ateş ve 6 K göl parkurunun yanı sıra Gölyazı’dan başlayıp Dağyenice’de son bulacak 100 K Mysia Yolları parkurunu içerdiğini belirtti.

Osman Argat, maratona 20 farklı ülkeden yaklaşık 2 bin koşucunun katılacağını bildirdi.

100K Mysia Yolları parkuru hakkında bilgi verdi. Argat, “Tarihi haritalara bağlı kalarak bu parkuru oluşturduk. 500 yılında haberciler tarihi Misi köyünden Apollonia’ya gitmek için bu yolu kullanmışlardır. Bu tarihi yolu spor dünyasına da taşımak istedik. Türkiye’de ilk kez 100 bin parkurda bu kadar geniş katılım olacak” dedi.

Organizasyonda fuarlar ve etkinlik alanlarının yer alacağını belirten Elçin Çaçan, “Koşucular ve aileleri düzenlenecek sportif etkinliklere katılarak keyifli bir gün geçirecekler. Çocuklar için de özel etkinlikler olacak. SPX Dağyenice Ultra Trail’in 6K parkurunda da kurumlar yarışacak.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu