Haber

KKTC ve Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu deprem bölgesinde konteyner şehir inşa edecek

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hükümeti, Türkiye’de depremzedeler için bin konteyner evden oluşan köy kurulması için Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu ile protokol imzaladı.

Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) haberine göre, protokol kapsamında KKTC hükümeti, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından yaraları sarmak için kurulan Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu’na destek verecek.

Bu çerçevede Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu tarafından toplanan bağışlar ile KKTC Başbakanlığı bünyesinde toplanan bağışlar birleştirilerek Türkiye’de depremden etkilenen vatandaşlar için bin konteyner konutlu bir köy kurulacak.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ünal Üstel, Türkiye’nin belirleyeceği bölgede kurulacak köyün adının “Kıbrıs Türk Şampiyonu Melekler Köyü” olmasını önerdi.

Protokol törenine katılan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptığı konuşmada, “Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremde hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek, “Onların acısı bizim acımızdır” dedi. söz konusu.

Enkaz kaldırma çalışmalarına katılan herkese teşekkür eden Tatar, Kıbrıs Türklerinin bölgedeki kurum ve kuruluşlarıyla değerli bir sınav verdiğini ve her zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında olduklarını vurguladı.

Planlanan köyün adının “Kıbrıs Türk Şampiyonu Melekler Köyü” olarak adlandırılması halinde acılara merhem olacağını belirten Tatar, “Meleklerin adının yaşatılması temennimdir” dedi. terimleri kullandı.

Başbakan Üstel, KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kardeş ülke olduğunu belirterek, “Tarihimiz, sevincimiz, kederimiz, yasımız birdir.” dedi.

Başbakanlık ve hükümetin Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu’na tam destek verdiğini belirten Üstel, bunun protokolle kayıt altına alındığını ifade etti.

gaziemirajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu