Haber

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ürdün Kralı II. Abdullah’la Gazze’deki savaşı durdurma çabaları hakkında görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ürdün Hükümdarı II. Abdullah’la görüştü. Toplantıda Gazze’deki savaşı durdurma çabaları ele alındı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temaslarını Ürdün’ün başkenti Amman’da sürdürüyor. Bakan Fidan, Ürdün Hükümdarı II. Hüseyniye Sarayı’nda bir araya geldi. Abdullah tarafından kabul edildi. Görüşmede Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıların durdurulması ve bölgedeki insani durumun kötüleşmesini önleme çabaları ele alındı. Kral II. Abdullah, Türkiye’nin kararlı tutumunu ve savaşın sona erdirilmesine yönelik çabalarını takdir ettiğini belirtti.

“Batı Şeria’daki durum kontrolden çıkıp bölgesel huzursuzluğa neden olmadan ele alınmalı.”

Kral II, Gazze’de derhal ateşkes sağlanması, sivillerin korunması, insani ve tıbbi yardımların kesintisiz sağlanması gerektiğini belirtti. Abdullah, fanatik Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere uyguladığı şiddet ve Kudüs’teki kutsal mekanların ihlal edilmesi de dahil olmak üzere Batı Şeria’daki gerilimlere değinerek, durumun kontrolden çıkıp potansiyel olarak bölgesel huzursuzluğa yol açmadan ele alınması gerektiğini vurguladı. Kral II. Abdullah, Ürdün’ün Filistinlilerin Gazze ve Batı Şeria’dan zorla uzaklaştırılmasına karşı olduğunu, Gazzelilerin evlerine dönmesi için baskının sürdürülmesi gerektiğini de belirtti. Kral II. Abdülhamid, Ürdün’ün Gazze ile Batı Şeria’yı ayırma girişimlerine karşı olduğunu vurguladı. Abdullah, başkenti Doğu Kudüs olan, 1967 sınırlarında bağımsız, egemen bir Filistin devletinin kurulmasını garanti eden iki devletli çözüme yol açacak gerçek bir siyasi ufka doğru ilerlemek için atılacak adımların altını çizdi.

Toplantıda Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ve Türkiye’nin Amman Büyükelçisi Fazilet Ozan da hazır bulundu. -AMMAN

gordeshaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu