Haber

Blinken, Ukrayna konulu BMGK toplantısında gündeme gelen deprem bölgelerine yardım getirecek

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Ukrayna konulu bakanlar toplantısında Türkiye ve Suriye’deki depremden etkilenen bölgelere yapılacak insani yardımı da ele alacağı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yaptığı yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken, Rusya’nın vahşi geniş çaplı işgalinin bir yılı münasebetiyle Ukrayna ile ilgili BMGK bakanlar toplantısına katılmak üzere 23-24 Şubat tarihlerinde New York’ta olacak” dedi. Ukrayna’ya gidecek.” sözlerini kullandı.

Price, Blinken’in Ukrayna’ya sağlanan askeri, insani ve ekonomik yardımları Birleşmiş Milletler (BM) üye ülkeleriyle görüşeceğini kaydetti.

Blinken’in, Blinken’in BMGK toplantısında Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan bağlılıklarının altını çizeceğini ve uluslararası topluma BM’nin Ukrayna’da adil ve kalıcı barışı sağlamak için attığı adımları onaylama çağrısında bulunacağını belirterek, “Bakan Ayrıca, son depremlerin ardından Türkiye ve Suriye halkının insani yardım ve insani yardıma erişimini artırma ihtiyacını da ele alacağını belirtti.” bilgisini paylaştı.

Price ayrıca Blinken’in BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşeceğini ve küresel gıda krizini ele almanın değerli bir yolu olan Karadeniz Tahıl Girişimi’ni görüşeceğini de belirtti.

lice-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu