Haber

’14 Ev ve Süryani Tüccarlar Mahallesi Projesi’ tüm hızıyla devam ediyor

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Önder Dr., tarih boyunca ev sahipliği yaptığı çeşitli medeniyetlerle zengin bir kültür hazinesine sahip olan Kayseri’nin bu zenginliğini geleceğe en güçlü şekilde taşımayı hedefliyor. Memduh Büyükkılıç yönetimindeki Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kültepe Kaniş-Karum kazı alanında tarihi canlandıracak projeyi hızla hayata geçiriyor.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Anadolu’nun en eski yazılı belgelerinin gün yüzüne çıkarıldığı Kültepe Kaniş-Karum kazı alanında devam eden projelerden biri olan 14 Konut ve Süryani Tüccarlar Bölgesi Projesi’nde incelemelerde bulundu. İncelemelerde Başkan Büyükkılıç’a Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman, daire başkanları ve Kültepe Kaniş-Karum Höyüğü Kazı Lideri Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ve yüklenici firma yetkilileri eşlik etti.

Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman ve Prof. Büyükkılıç, 14 Ev ve Süryani Tüccarlar Mahallesi Projesi’nin detaylarını ve mevcut durumu anlattı. Dr. Fikri Kulakoğlu’ndan bilgi aldı.

ÇOK FONKSİYONLU TARİH SAHNE

Süryani Tüccarlar Mahallesi’nde açıklama yapan Önder Büyükkılıç, Kültepe Kaniş-Karum’un 4 fonksiyonu olduğunu belirterek, “Burada 4 fonksiyon var. Bir, kazının yapıldığı yer. İkincisi, ziyaret edilen yer. Üç, mahallenin veya ilçenin kurulduğu yer. Dördüncüsü müze boyutudur. “Dördüyle ilgili de Fikri hocamızın liderliğinde, ekibimizin titiz çalışması ve Kültür Bakanlığımızın bilgileriyle gerekli çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

“3 BİN 450 METREKARE ÜZERİNDE 14 EV”

Büyükkılıç, Süryani Tüccarlar Mahallesi’nin 3 bin 450 metrekare alana sahip olduğunu kaydederek, “3 bin 450 metrekare alanda 14 ev inşa edilmiş olup tarihi mekanları andıran bir yaklaşımla çalışmalar yapılıyor. . İyi şanslar dilerim. “Vatandaşlarımızın zaman zaman burayı ziyaret etmesini umuyoruz” dedi.

SADECE TÜRKİYE’DE

Kültepe Kaniş-Karum’da yapılacak Kaya Oyma Müzesi’nin Türkiye’de tek olacağını vurgulayan Başkan Büyükkılıç, “Seviye açısından çok yol kat ettik. “Müzemizin son hamlesini de ekipmanlarıyla birlikte tamamladığımızda bir sürprizle karşılaşacağımızı ve Kayseri’nin ve Türkiye’nin tek yer altı müzesi olacağını bir kez daha vurguluyoruz.”

“14 EVİN TÜM YAPISI TAMAMLANMAK ÜZERE”

Kültepe Kaniş-Karum Höyüğü Kazı Lideri Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu proje hakkında teknik bilgiler vererek, “Kültepe Kaniş-Karum’dayız. Bu Karum’da yaşayan tüccarların mahallesi yeniden yaratılıyor. 3 bin 450 metrekare alanda 14 ev yeniden canlandırılıyor. Bu 14 evin tamamının inşaatı tamamlanmak üzere. “Buradaki en az 5 evin sahiplerini yakın zamanda biliyoruz, 5 evi tamamen canlandıracağız, ardından diğer evlere de işlev kazandıracağız” dedi.

PROF. DR. KULAKOĞLU’NDAN LİDER BÜYÜKKILIÇ’A TEŞEKKÜR

Prof. Dr., desteklerinden dolayı Başkan Büyükkılıç’a teşekkür etti. Dr. Kulakoğlu, “Sağ olun başkanım, bu geçen yıl başlatılan bir proje, bu yıl tamamlamayı umuyoruz. Çok teşekkür ederim. “Cumhurbaşkanımızın sayesinde Kültepe gerçekten bu yıl çok değerli projelerle kapatılacak” dedi.

Ziyaret sırasında Büyükkılıç, çalışmayı yürüten ekiple sohbet ederek, çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu